
Prohlédněte si 1. lekci z kurzu Hudební nauka v kostce, která obsahuje i zvukové ukázky stupnic. Do kurzu se můžete přihlásit na jeho titulní stránce ZDE.
Lekce č.1 – Durové a mollové stupnice
Vysv.:
Diatonické = obsahující půltóny i celé tóny
Durové stupnice = stupnice obsahuje velkou tercii (v lekci o intervalech)
Mollové stupnice = stupnice obsahuje malou tercii
Hudební abeceda
Naše tónová soustava používá tato písmena abecedy, má 7 tónů, kterým říkáme hudební abeceda:
H = B, B♭ = Hes
H se používá u nás, ale ve většině západních zemí se místo tónu H používá logičtější označení B. Pro nás je to komplikace hlavně v tom, že když se řekne zahraj B, muzikant zahraje Hes, což je ale jiný tón.
Tóny zvýšené a snížené
Při tvorbě stupnic se tóny někdy zvyšují, k notám se pak předepisuje křížek # a ke jménu noty se přidává koncovka -is (fis, cis…).
Někdy j potřeba notu snížit, pak před notu píšeme bé ♭ a ke jménu noty přidáváme koncovku -es, případně jen -s (hes, es, as…).
Stupnice dur
Stupnice je řada tónů uspořádaných od nejnižšího po nejvyšší (nebo naopak). Diatonická stupnice obsahuje různé vzájemné vzdálenosti tónů.
Nyní si vytvoříme stupnici C dur a zvýrazníme, kde se nachází půltóny (1/2) a celé tóny (1). Jeden celý tón obsahuje 2 půltóny. Jeden půltón je na kytaře vzdálenost jednoho pražce, celý tón jsou dva pražce. Na klavíru je to sousední klávesa (bílá – černá, nebo i bílá – bílá, jestliže mezi nimi není černá). Následující stupnice má označené místa půltónů:
Půltóny jsou mezi E – F a mezi H – C.
Na konci se nám objevil stejný tón, jako na začátku. Stupnice má tedy 8 tónů.
Pokud si tóny očíslujeme, bude stupnice vypadat takto. Tónům nyní říkáme stupně:
Vidíme, že půltón se nachází mezi 3. – 4. a také mezi 7. – 8. stupněm. Toto je pravidlo pro všechny durové stupnice. Durový tónorod je dán velkou tercií – vzdálenosti od 1. ke 3. stupni (o tom v lekci o intervalech). Mollová stupnice bude mít tercii malou.
Až se v 2. lekci naučíte kvartkvintový kruh a předznamenání stupnic, budete umět vytvořit stupnici třeba od tónu D:
Půltóny jsou tentokrát mezi Fis – G a mezi Cis – D. Pořád je to ale mezi 3. – 4. a mezi 7. – 8. stupněm.
Stupnice moll
Mollová stupnice má trochu jiné uspořádání půltónů. Nejjednodušeji se ji naučíme, když si zahrajeme stupnici Cdur, ale začneme od A:
Půltóny jsou stále mezi E – F a H – C, ale tentokrát se nám objevily mezi 2. a 3. a mezi 5. a 6. stupněm. Je to pravidlo pro všechny mollové stupnice.
Harmonická moll
Zvýšíme-li v mollové stupnici 7. stupeň, vznikne harmonická moll. Jejím typickým znakem je sluchem snadno zapamatelný interval 1 a půl tónu mezi 6. a 7. stupněm.
Melodická moll
Melodická mollová stupnice má zvýšený 6. a 7. tón, ale jen někdy. Při nácviku se používá verze, kdy při vzestupné hře použijeme zvýšení a při sestupné se zvýšení zruší. Stupnice od A pak vypadá takto:
Melodická stupnice je na tóny bohatší, má v podstatě 10 tónů. Také při tvorbě akordů (budeme probírat v lekci o akordech) je zde více možností vzniklých akordů.
Zapamatujme si:
- Hudební abeceda má 7 tónů – C, D, E, F, G, A, H(B).
- Diatonická stupnice má 8 tónů – C, D, E, F, G, A, H(B), C. Diatonická znamená, že obsahuje půltóny i celé tóny.
- V durové stupnici je půltón mezi 3.-4. a mezi 7. – 8. stupněm.
- V mollové stupnici je půltón mezi 2. – 3. a mezi 5. – 6. stupněm.
- Harmonická mollová má zvýšený 7. stupeň, melodická má zvýšený 6. a 7. stupeň dle potřeby.
- Naučte se rozpoznávat všechny základní stupnice sluchem.